TEKNİK BİLGİ  
     
  Sızdırmazlık Elemanları Hakkında...  
     
  Seçim Önerileri  
  Montaj Önerileri  
  Depolama Önerileri  
  Tolerans Tablosu  
     
  Montaj aparatı (Boğaz)  
     
     
     
>
Ana Sayfa  
>
Hidrolik Sızdırmazlık Elemanları  
>
Pnömatik Sızdırmazlık Elemanları  
>
İş Makinaları Tamir Takımları  
   
     

SIZDIRMAZLIK ELEMANLARININ DEPOLANMASI...

Kauçuk ürünlerin fiziksel özellikleri, yanlis kullanim ve depolama sartlarindan dolayi bozulabilir. Rulmanlarin ve diger degerli islenmis parçalarin ömrü keçenin sizdirmazligina bagli oldugundan, özellikle döner mil keçeleri dikkatli saklanmalidir. Olasi tehlikelerden baslicalari asagida belirtilmistir.

a) Sıcaklık:

Depolama alanı serin (30°C altında) olmalıdır. 30°C'yi geçen sıcaklıklar sızdırmazlık elamanının ömrünü kısaltır. 10°C'nin altındaki ortamda uzun süre kalmış ürünler, ortam sıcaklığına getirildikten sonra kullanılmalıdır. Depolama alanlarında kalorifer peteklerinin en az 1 metre uzakta olduğu kontrol edilmelidir veya petekler perdelenmelidir.

b) Ozon:

Ozona maruz kalma kauçuklarda yaslanmaya sebep olur. Bunu önlemek için ozon üretebilen civa buharlı lambalar (örneğin florasan lambalar) kullanılmamalıdır, normal ampuller tercih edilmelidir. Ark yapabilecek elektrikli aletler (örneğin; elektrik motoru) depolama ortamında bulunmamalıdırlar.

Keçeler, doğrudan veya dolaylı güneş ışığından korunmalıdır. Depoların camları kırmızı veya portakal rengi boya ile kaplanmalı; mavi renkte boya kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

c) Nem (Rutubet):

Depolama alanındaki yoğuşmaya neden olabilen bağıl nem oranı, %40 ile % 70 arasında olmalıdır. Eğer uzun süre depolanacak ise, kuru bir ortamda ağzı kapatılmış, hava geçirmez ambalajlarda korunmalıdır. Aşırı nem, kauçuğu etkileyebileceği gibi metal ve yayın paslanmasına sebep olabilir.

d) Fiziksel Hasar, Toz, Birikinti:

Sızdırmazlık elemanları, fiziksel hasar görmemeleri için çalısma ortamlarından uzak depolanmalıdır. Kapalı bir kap, ürünü fiziksel hasarlardan, tozdan, kumdan, ve birikintilerden koruyacaktır. Ürünler asla ipe, çiviye ya da tele geçirilip saklanmamalıdır. Bu durumda sızdırmazlık bölgelerine zarar verilebilir. Eğer gerekiyorsa temizlik ve bakım için ılık su ve sabun kullanılmalı, temizlenmiş ürün oda sıcaklığında kurutulmalı ve metal parçalarda paslanmaya karşı önlem alınmalıdır. Temizlik için benzin tiner gibi bir solvent kesinlikle kullanılmamalıdır. Mekanik temizlik yapılmamalıdır.

Kauçuk parçalar depolandıkları ortamda yüke maruz bırakılmamalıdır. Ürünler düzgün bir şekilde istiflenmeli, hiçbir zaman birbirlerinin sızdırmazlık dudaklarını zedeleyebileceği yığınlar halinde stoklanmamalı ve taşınmamalıdır. Karton kutulu ürünlerde, altta kalan ürünlere fazla ağırlık binmesi önlenmelidir.

e) Radyoaktif Malzemeler, Kokular / Dumanlar:

Keçeler radyoaktif malzemelerden ve kimyasal dumanlardan uzak depolanmalıdır. Bazı metaller (bakır içeren metaller ve manganez gibi) kauçuğu tahrip edebilir. Parçalar bunlarla temas halinde depolanmamalıdır. Bu durumda kağıt veya polietilenle birbirinden ayrılmalıdır.

f) Ilk Giren Ilk Çıkar (FIFO) Uygulanmalıdır:

Ambara ilk giren ürünün, ilk çıkan (ilk kullanılan) olması gerektiği konusu unutulmamalıdır. Ideal depolama şartlarında bile çok uzun süre depolanmış ürünlerin kauçuklarında hasar görülebilir.

g) Böcekler / Kemirgenler:

Bazı böcek ve kemirgenler kauçuk yiyebildikleri için; sızdırmazlık elemanları, böcek ve kemirgenlere karşı korunmalıdır.

i) Paketleme:

Ürünler kullanım yerine kadar yabancı maddelerden ve hasar görmekten korunmalıdır ve montaj hattına kadar paketlerinden çıkarılmamalıdır. Bu, ürünlerin korunmasını ve tanımlanmasını sağlayacaktır. Ürünler, montaj hattına, kısa dönemde (bir vardiya / bir gün vb.) bitecek şekilde getirilmelidir. Montaj hattında ve sırasında da iyi koruma devam etmelidir.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
>
Site içeriğinde yer alan orjinal isim, kod, sembol ve açıklamalar sadece referans için kullanılmıştır.
   
>
Önerilen çözünürlük oranı 1024x768 pikseldir. Copyright 2008 ®