TEKNİK BİLGİ  
     
  Sızdırmazlık Elemanları Hakkında...  
     
  Seçim Önerileri  
  Montaj Önerileri  
  Depolama Önerileri  
  Tolerans Tablosu  
     
  Montaj aparatı (Boğaz)  
     
     
     
>
Ana Sayfa  
>
Hidrolik Sızdırmazlık Elemanları  
>
Pnömatik Sızdırmazlık Elemanları  
>
İş Makinaları Tamir Takımları  
   
     

SEÇİM ÖNERİLERİ ...

Sızdırmazlık elemanları seçiminde temel olarak dikkat edilmesi gereken 3 temel husus mevcuttur.

a) Basınç

b) Sıcaklık

c) Hız

Bu temel değişkenler belirlenerek seçim yapılırken ("sızdırmazlık elemanları hakkında" da belirtildiği gibi)

Temperatür : ortalama, alt ve üst sınır ile bunlarin etki süresi;

Basınç : pozitif veya negatif , tipi ile boyutu;

Mekanik etkiler : statik, dinamik, tek veya çift yön, dönme, strok veya çevre hızı, ara boşluğu, yağ alma durumu, sürtme, yüzey özellikleri

Ortam : akışkan türü, oksijen, ozon; gibi çalışma koşullarının göz önünde bulundurulmaları önemlidir.

Basınç değeri özellikle tip seçiminde ve sertlik belirlemede önemli rol oynamaktadır.

Düşük basınçlar için yumuşak malzeme daha iyi performans gösterirken, yüksek basınçlarda daha sert malzeme kullanımı gereklidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli nokta çok sert olan malzemelerin statik pozisyonlarda maruz kalacakları basınçtır. Sert materyel kullanılan ürünlerde düşük basınçlarda gerekli esneme ve çalışma performansı elde edilemeyebilir. Bu nedenle basınç yüzeyinde daha yumuşak başka bir ürünle kombine olan ürünler tercih edilmelidir.

Sıcaklık konusunda özel bölgeler ve uygulmalar haricinde negatif yönde fazla sorunla karşılaşılmamaktadır. Bununla birlikte -50 C'ye kadar özelliğini koruyabilen özel üretim yapılabilmektedir. Standart ürün gruplarının sıcaklık dayanımları "sızdırmazlık elemanları hakkında" bölümünde verilmiştir. Genel olarak PU malzemeler -30/+85 C; NBR malzemeler -40/+110 C'lerde çalışabilirler. Şok tabir edilebilecek kısa sürelerde +10/15 derece daha fazla ısıda görevlerini yapabilirler. Fakat özellikle PU malzemelerde belirtilen değerlere sadık kalınmalıdır. Aşınma mukavemeti açısından üstün özellik gösteren bu malzeme belirtilen değerlere sürekli yaklaşım veya aşılması durumunda yumuşama gösterebilir.Daha yüksek sıcaklıklar için Silikon veya Viton uygulamalar tercih edilmelidir. (Firmamız Viton malzemeyi DuPont ürünleri kullanarak kendi bünyesinde hazırlamaktadır.)

Seçim yapılırken dikkate dilmesi gerekli önemli hususlardan diğeri ise hızdır. Belirtilen sınırların üstüne çıkılan durumlarda malzemede yüzeysel ve bölgesel aşırı ısınmalar meydana gelebilir. Bu durum malzemenin olağan yapısına zarar verebilir ve işlevselliğini kaybetmesine neden olur.

Bununla birlikte boru ve mil yüzey pürüzlülüğünün tavsiye edilen değerlerin üzerinde olması durumunda yüksek hızlarda daha belirgin olmak üzere sızdırmazlık dudağında aşınmalar meydana gelecektir.

Destek ihtiyacı duyduğunuz konularda lütfen firmamızla irtibata geçiniz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
>
Site içeriğinde yer alan orjinal isim, kod, sembol ve açıklamalar sadece referans için kullanılmıştır.
   
>
Önerilen çözünürlük oranı 1024x768 pikseldir. Copyright 2008 ®